Amasya ÇSHA İl Müdürlüğü olarak 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde Anıtta Demokrasi Nöbetindeydik.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle Yavuz Selim Meydanı’nda binlerce Amasyalının katılımıyla anma programı gerçekleştirildi. Valiliğimizce düzenlenen programa Valimiz Dr. Osman Varol, İl Müdürmüz MUstafa ARSLAN, Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Garnizon Komutan Vekili Albay Nihat Ergün, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Erol Çelik, Amasya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Kemal Polat, protokol üyeleri, siyasi partilerin yöneticileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı.
 
Yavuz Selim Meydanı’ndaki program aziz şehitlerimizin anısına düzenlenen saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı’yla başladı. Buradaki törende ilk olarak konuşan Belediye Başkanı Cafer Özdemir, 15 Temmuz gecesi Amasyalı hemşerilerimizin onurlu duruşuyla vatanına ve bayrağına nasıl sahip çıktığını anlattı. Özdemir, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize ise acil şifalar diledi ve meydanı dolduran tüm Amasyalılara teşekkür etti.
 
Ardından konuşan Amasya Milletvekili Hasan Çilez, aziz milletimizin bir kez daha iman ve inancın silahlardan üstün olduğunu tüm dünyaya kanıtladığını ve bu hain yapıyla mücadelenin sonuna kadar sürdürüleceğini dile getirdi.
 
Valimiz Dr. Osman Varol yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Kadim ve aziz şehrin güzel insanlarını en kalbi duygularımla selamlayarak sözlerime başlamak istiyorum. Tüm aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Şehitlerimizin geride bıraktıkları ve bizlere emanetleri olan çok kıymetli ailelerine başsağlığı diliyorum, gazilerimize ise sağlıklı uzun bir yaşam diliyorum.
 
15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine sokakları, meydanları dolduran, vatanları, bayrakları, inançları özgürlükleri ve gelecekleri için, darbe girişiminde bulunan hainlere karşı ölümü göze alarak canlarını ortaya koyan ve meydan okuyan tüm yurttaşlarımıza teşekkür ediyorum. Meydanlarda günlerce bu işin tekerrür etmemesi için demokrasi nöbeti tutan aziz yurttaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.
 
Öncelikle 15 Temmuz nedir ve ne anlama gelir. Bununla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. 15 Temmuz insanlık tarihinin gördüğü en büyük ihanetlerden birisidir. Çünkü toplumun içerisindeki kendi evlatlarını, kendi kaynağıyla belirli noktalara yerleştirip, o aşama ve süreç içerisinde beyinlerini yıkayıp, milletimizin aleyhine karşı harekete geçirdiği ve bunun sonucunda darbe girişiminde bulunduğu tarihte nadir görünen olaylardan bir tanesidir.
 
15 Temmuz’un ruhunu çok iyi anlamamız gerekiyor. Toplumda farklı dünya görüşlerine sahip olan birçok insan, o gece değerlerine sahip çıkmak için bir araya geldiler. Donanımlı silahları ve profesyonel ekipleri olan bu güruha karşı göğüslerini siper ederek mücadele ettiler. İnsanlık tarihinde böylesine bir halk hareketi çok nadir görülmüştür. 15 Temmuz ruhunu unutmamamız ve unutturmamamız gerekiyor. Bu ruhu milletimizin içerisinde ebediyen yaşatmamız gerekiyor. Bu bağlamda bu meydanı hıncahınç doldurarak bizleri yalnız bırakmayan tüm Amasyalılara çok teşekkür ediyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”
 
Konuşmaların ardından sinevizyon gösterileri eşliğinde binlerce Amasyalı coşkuyla Türk Bayrağımızı dalgalandırarak geceye renk kattılar. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması canlı olarak yayınlandı. Daha sonra İl Müftülüğünün düzenlediği dua programıyla gece devam etti.